•  Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września w całej Polsce od ponad dwudziestu lat obchodzony jest Dzień Głośnego Czytania. Został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki dla upamiętnienia urodzin Janiny Porazińskiej, autorki kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Celem akcji jest promowanie czytelnictwa, uwrażliwianie na piękno słowa czytanego, stymulowanie rozwoju dzieci, pobudzanie ich wyobraźni i ciekawości świata.

• Wizyta w Obserwatorium Astronomicznym

W dniu 27.09.2022 roku uczniowie z klasy VI i VII pod opieką nauczycieli, p. Marzeny Frączek oraz p. Justyny Młynarczyk zwiedzali Obserwatorium Astronomiczne w Puławach.

Obserwatorium Astronomiczne w Puławach to jedyne takie miejsce w regionie. Znajduję się ono w dawnym budynku Wieży Ciśnień, której nietypowa architektura idealnie wpisała się w nowe zagospodarowanie tego miejsca. Na czterech piętrach obserwatorium znajdują się sala wykładowa, sala wystawowa, pracownia techniczna oraz pomieszczenie obserwacyjne i dwa tarasy widokowe. Uczniowie wzięli udział w specjalnie dla nich przygotowanym wykładzie sprawdzając swoją wiedzę na temat Wszechświata.

• Profilaktyka chorób zakaźnych

Uświadomienie potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do jego ochrony stanowi ważny cel edukacji zdrowotnej. Intensywny rozwój zagrożeń cywilizacyjnych skłania do podejmowania bardziej aktywnych metod jej prowadzenia. Wiedza o zdrowiu to pierwszy krok do świadomej i trwałej zmiany postaw, w tym higieniczno-sanitarnych. Dlatego wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz organizacjami pozarządowymi Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało pakiet materiałów edukacyjnych.

• Narodowe Czytanie 2022.

W piątek 2 września uczniowie klas IV - VIII pod opieką nauczycieli p. J. Mazur- Szlendak, p. A. Zdunek i pani R. Wysockiej wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2022.

To coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W 2022 roku odbyło się wspólne czytanie Ballad i romansów Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

• Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

W piątek 24 czerwca Mszą św. odprawioną w Kościele Parafialnym przez Księdza Proboszcza Pawła Janczaka rozpoczęliśmy uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022. Gościem specjalnym w naszej szkole była Pani Małgorzata Wolska - Król, Skarbnik Gminy Żyrzyn. W tym roku uroczystość zakończenia roku szkolnego połączona była z wręczeniem stypendiów naukowych i sportowych. Uczniowie przyznane stypendia otrzymali z rąk Pani Małgorzaty Wolskiej - Król i Dyrektora szkoły Pawła Zająca. Uhonorowano 13 stypendystów.

• Bezpieczne wakacje

W związku ze zbliżającymi się okresem wakacyjnym, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach zachęca do zapoznania się z informacjami na temat bezpiecznego spędzania wakacji.

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. Pamiętajmy, że to przede wszystkim od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

• "Kolejowe ABC" w naszej szkole. 23.06.2022 r.

W czwartkowe przedpołudnie do naszej szkoły zawitało Kolejowe ABC.

Co to są rogatki? Jak zachować się w pobliżu przejazdu kolejowego? Co zapewni bezpieczeństwo na dworcu i w pobliżu torów? Gdzie kupić bilet na pociąg – to tylko wybrane informacje, jakie zdobyły dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III dzięki spotkaniu z „Kolejowym ABC”. Była to lekcja dotycząca bezpieczeństwa kolejowego przeprowadzona w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej realizowanej przez Urząd Transportu Kolejowego. Dzieci poznały znaki drogowe umieszczane w pobliżu przejazdów, rolę szlabanu, dowiedziały się, co zrobić gdy znajdą porzucony bagaż, jak rozpoznać przedział konduktorski, czy wagon do przewozu rowerów. Prowadzące rozmawiały z dziećmi o bezpieczeństwie i przekazywały wiedzę poprzez zabawę. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały upominki, m. in. książeczkę edukacyjną i ele

• Wycieczka do Lublina

7 czerwca 2022 roku uczniowie klas III, IV i V wraz z opiekunkami – p. Lidia Aftyką, p. Marzeną Frączak i p. Anną Wójcik – udali się na wycieczkę do Lublina. Pełni zapału zwiedzanie stolicy naszego województwa zaczęli od Zamku Lubelskiego. Następnie razem przewodnikiem rozpoczęli spacer po Starym Mieście. Po drodze mieli okazję zobaczyć Bramę Grodzką, ruiny kościoła pw. św.Michała (Plac po Farze). Pod Trybunałem Koronnym poznali legendy związane z miastem - o sądzie diabelskim i śnie Leszka Czarnego. Potem grupa odwiedziła zaułek koło jedynej zachowanej baszty należącej do murów obronnych Lublina, a następnie udała się przez Bramę Krakowską na Plac Litewski, by obejrzeć największą liczbę pomników zgromadzonych w tym miejscu i pomachać przez portal mieszkańcom Wilna.

• "Piękna i Bestia"

30 maja 2022 r. uczniowie klas 0-3 udali się do puławskiego kina Sybilla, aby obejrzeć spektakl pt. „Piękna i Bestia”, w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.

To przepiękna historia poruszająca serce i wzbudzająca refleksję. Opowiada o dziewczynie, która musi zamieszkać ze straszną Bestią. Jej dobre serce i miłość zmieniają charakter Bestii.

• Bibliotekarz szkolny informuje:

1. Książki, które nie są podręcznikami, należy zwrócić do biblioteki do dnia 22.06.2022 roku. Rodzice proszeni są o osobisty kontakt z nauczycielem bibliotekarzem w godzinach pracy szkoły w przypadku zniszczenia lub zgubienia wypożyczonej przez ucznia książki.

2. Ustalony został następujący porządek zwracania podręczników:

Niedziela 19.05.2024